Hogyan készüljünk az írásbelire?
2019. november 14. írta: Mindent a felvételiről

Hogyan készüljünk az írásbelire?

Sokan csak az utolsó pillanatban kapnak észbe: jön az írásbeli felvételi! Mit lehet  tenni, mihez kezdjünk, ha esetleg még csak most találtuk ki, hogy a gyerek felvételizzen, vagy a 8. osztályos kamaszunkat most tudtuk rávenni, hogy kicsit készüljön a felvételire?

Minden attól függ, mi a cél, mi motivál minket a felvételi megírásával.

Ismerje meg a gyerek a felvételi légkörét, lebonyolítását, hogy legközelebb könnyebben menjen?

Próbáljuk ki, mire megy készülés nélkül?

Jusson be egy olyan iskolába, ahova nagyon magas a ponthatár az jelenlegi tudásához képest?

Jusson be egy olyan iskolába, ahova kevés erőfeszítéssel is felvételt nyer?

art-1868727_1920.jpg

Akkor van dolgunk, ha az utolsó kettő a célunk.

Ha már csak néhány hetünk maradt, a leghasznosabb az, ha az elmúlt évek feladatlapjai közül minél többet kitölt a felvételiző, méghozzá 45-45 perc alatt, ahogy majd a vizsgán is. A feladatlapok elérhetők az Oktatási Hivatal honlapján, itt. A javítókulcsokat is megtaláljuk ezen a felületen. A gyakorlás rengeteget számít, egyre nagyobb rutint szerez majd a gyerek, tudni fogja, milyen feladattípusokra számíthat, és egyre jobban be tudja majd osztani az idejét. Ha az elején nehezen megy, ne keseredjünk el, és ha igényli, mindenképp segítsünk neki a javításnál, majd beszéljük át vele a rossz megoldásokat, vagy ami nem ment. 8. osztályban már gyakran előfordul, hogy a szülő kevésbé tud segíteni. Ilyenkor fogadhatunk magántanárt (de ehhez egy kicsit már késő van november közepén), kereshetünk felvételi előkészítéssel foglalkozó iskolát, csoportot (ehhez már nagyon késő van), és megkérhetünk ismerőst, barátot, idősebb testvért, rokont, aki szívesen segít. Az is jó, ha azokat a témaköröket, feladatokat gyakoroljuk, ami nehezebben megy (például matematikából a síkgeometria, törtekkel való műveletek, nyelvtanból hatodik osztályosoknak az alapszófajok, a szóelemek, nyolcadikosoknak a mondatrészek stb.). 

Érdemes lehet az interneten is feladatokat keresgetni, vagy esetleg felvételi feladatokat tartalmazó kiadványt vásárolni; azonban vigyázzunk, mert előfordul, hogy olyan feladatokat is közreadnak, vagy olyan témaköröket gyakoroltatnak, amelyek nem vagy másképp szerepelnek a felvételin. A legmegbízhatóbb forrás a már említett feladatbank az Oktatási Hivatal oldalán, vagy ha sikerül egy olyan matematika illetve magyar szakos tanárt kerítenünk, aki naprakész a felvételit illető kérdésekben. Nem biztos, hogy egy nagy tudású, régóta tanárként működő, de csak négy évfolyamos gimnáziumban tanító pedagógusnak tökéletes rálátása van arra, milyen a középfokú beiskolázás írásbeli feladatlapja, mire kell a delikvenst felkészítenie.

A magántanár és a szervezett előkészítő jó választás, ha van még időnk megtalálni a megfelelőt, ez ideális esetben legkésőbb 4-6 hónappal az írásbeli előtt meg kell történjen. Ha már nincs ennyi idő, de kétségbeesni sem kell: sok gyakorlással, az elmúlt évek feladatlapjainak megoldásával 10-15 ponttal is többet írhat majd az igazi vizsgán a felvételiző, mint az első próbálkozásokkor. 

Ha segítségre van szükségetek a felvételire való felkészülésben, keressétek föl weboldalunkat további információkért.

facebookra_hirdetes.png

www.elokeszito.com

gk_logo_inverz.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://mindentafelvetelirol.blog.hu/api/trackback/id/tr8915306524

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása