Február közepén minden középiskolába jelentkezőnek le kell adnia a jelentkezési lapokat. Ezt nyolcadik osztályos tanulóknál az általános iskola, hat és nyolc osztályos gimnáziumba jelentkezőknél a szülő egyénileg intézi. Ekkorra mindenki tudja a központi felvételi eredményét és a félévi értesítő jegyeit is.
Most válik igazán izgalmassá a dolog: el kell dönteni, hova adjuk be a jelentkezést, mely iskola vagy iskolák milyen tagozataira. Hova van esélye bejutni a gyermeknek, mi az, amely hajó már biztosan elment, és mi az, ami mentősuli lehet, ha az előrébb rangsoroltak egyikébe sem jut be egy esetlegesen elrontott szóbeli miatt. Ehhez tisztában kell lennünk azzal, milyen eredménnyel hova van esély felvételt nyerni.
A Sulinavigátor oldalán egy remek táblázatot találunk, aminek segítségével könnyen kalkulálhatunk. Sőt, ha még csak most kezdjük az iskolakeresést, a megfelelő keresési feltételek megadásával tájékozódhatunk, melyik iskola mely tagozata jöhet szóba - természetesen több szempont alapján kell válogatnunk.
Ebben a posztban segítséget szeretnénk nyújtani a táblázat használatához.
A Sulinavigátor pontszámoló táblázatának használata
A Sulinavigátor nyitó oldalán több mindent találunk a felvételivel kapcsolatban, például információkat a felvételi menetéről, statisztikákat az elmúlt évek felvételi eredményeiről; de most nézzük a kalkulátort.
Először is állítsuk be, hogy mely korosztályhoz tartozó adatokat kívánunk látni: 4., 6. vagy 8. évfolyamos felvételi eredményeket.
Ezután jelöljük be, hogy a felvételiző milyen írásbeli eredményt ért el a központi felvételi vizsgán (vagy hogy várhatóan mennyit fog elérni, ha még nem tudjuk az eredményt), majd adjuk meg az elmúlt évek év végi és a 8. osztályos félévi bizonyítvány eredményeit (ha még nem tudjuk próbáljunk egy reálisan elvárható eredményt beírni). Ha sok hasonló osztályzat volt, érdemes rákattintani a "mind 5-ös, mind 4-es" stb. lehetőségre, és utána korrigálni, ami eltérő osztályzat volt.
Állítsuk be, hogy milyen felvételi követelmények vannak a választott iskolában, vagyis szeretnénk-e szűrni aszerint, hogy a központi írásbeli felvételit kéri-e az iskola vagy nem, van-e szóbeli vizsga az iskolában vagy nincs.
Beállíthatjuk azt is, hogy milyen megye vagy megyék iskolái az érdekesek:
A lefelé mutató háromszöggel tovább szűkíthetjük a keresést, például városra (az alábbi példában Zala megyére szűrtünk), a felfelé mutató háromszög összecsukja a szűrési lehetőséget:
Vagy azt is beállíthatjuk, hogy Budapesten melyik kerületben keresünk iskolát:
És azt is, hogy az adott kerületben melyik iskola jöhet szóba:
Természetesen az iskola nevére is rákereshetünk, a beírt keresőkifejezést tartalmazó intézmények meg fognak jelenni a felsorolásban, és így már könnyebben kiválaszthatjuk, ami minket érdekel:
Ha tagozatot, emelt szintű képzést keresünk, természetesen erre is van lehetőség, ha bejelöljük a megfelelő négyzeteket:
Fontos, hogy ha ezek közül többet is megjelölünk, az szűkíti a keresést. Tehát ha a francia nyelv és a testnevelés lesz megjelölve, akkor olyan iskolát és tagozatot keres nekünk a kalkulátor, amelyben mindkettőt emelt szinten oktatják. Ha nincs ilyen iskola, értelemszerűen nem lesz találat. Ebben az esetben tehát nem olyan iskolákat kapunk eredményként, ahol vagy testnevelést vagy franciát oktatnak emelt szinten. Érdemes ezért ezekre külön rákeresni.
Szűkíthetjük a keresést intézménytípusra, az intézményben tanulható nyelvre, nyelvi előkészítő vagy két tanítási nyelvű tagozatra, egyebekre is:
Természetesen nemcsak a gimnáziumokat, hanem a technikumokat is kereshetjük, méghozzá szakmák szerint, a lefelé mutató nyíllal itt is lehetséges szűkíteni a találati listát:
A sajátos nevelési igényű tanulókat fogadó iskolákra is keresni lehet az alábbiak szerint:
Ha mindezzel megvagyunk, beállíthatjuk, hogy hány évre visszamenőleg szeretnénk látni az elmúlt évekhez tartozó adatokat.
Kattintsunk a "Számoljunk" mezőre!
A keresési feltételeknek megfelelő találatokat fogjuk látni. És persze azt, ami igazán érdekes az iskolaválasztásnál, hogy vajon hova lenne esély bejutni a megadott paraméterekkel (írásbeli pontok, hozott pontok). A dőlt számok mutatják azt, hogy az adott tagozaton mennyi volt a szóbelire behívás ponthatára, illetve a felvételi ponthatár. Színessel kiemelve a diák saját - az adott paraméterek szerinti - pontszáma látható. A színek pedig azt jelzik, hogy mekkora esély volt az elmúlt években a bejutásra. Természetesen ez csak kalkuláció, hiszen a szóbeli eredményétől is nagyban függ a felvételi összpontszáma.
Tegyük föl, hogy valaki Budapesten francia nyelvi előkészítő osztályt szeretne keresni, és mellette angolt tanulna. A szűrési feltételekkel az alábbi négy iskolát találta a kalkulátor, a megadott felvételi eredményekkel (két négyes osztályzata matematikából, a matematika írásbeli felvételi 35 pont, a magyar nyelvi eredménye 40 pont) első ránézésre látható, hogy a Madách Gimnáziumba való bejutás ilyen eredményekkel nem lehetséges, a Kölcsey Gimnázium egy jól sikerült szóbelivel elérhető, a József Attila Gimnáziumnál kétséges a bejutás. A negyedik iskola egy két tanítási nyelvű technikum, nagy eséllyel ezekkel az eredményekkel ide is bekerül a felvételiző.
A táblázat mindig az adott tagozat pontszámítási módszerével számol, így nekünk nem kell azt böngészni az iskolák felvételi tájékoztatójában, hogy egy-egy tagozaton milyen tantárgy eredményeit kérik, vagy mely szorzóval számolnak.
Ha egy aláhúzott érték fölé állítjuk az egérmutatót, akkor láthatjuk a számolás módját is, illetve az iskola nevére kattintva egyéb információkat is megtudhatunk (az iskola elérhetősége, weboldala, a túljelentkezési ráta, szóbeli tapasztalatok), illetve megtekinhetünk az adott iskolával kapcsolatos dokumentumokat is (felvételi tájékoztató, ponthatárok, ideiglenes felvételi jegyzék stb.), akár több évre visszamenőleg.
Természetesen a táblázat azt mutatja, hogy az elmúlt években mely iskolák mely tagozataira jutott volna be ezzel az eredménnyel a gyermekünk, az aktuális év felvételi pontszámait nem tudja. Az előző évek pontszámai azonban csak kis mértékben szoktak változni, így el tudjuk dönteni, van-e esély egy bizonyos tagozatra az aktuális évben bekerülni. Nagy segítséget nyújt a pontszámoló kalkulátor abban, hogy reálisan tudjunk dönteni. Nem érdemes olyan iskolát választani, ahova az elmúlt években hibátlan (100%-os) szóbelivel is több ponttal a ponthatár alatt maradt volna a jelentkező, de olyat igen, ahol a határérték körül mozog 80-90%-os szóbeli eredménnyel.Ha így teszünk, fölösleges kudarctól kíméljük meg a gyermekünket, körültekintően tudunk választani, és ebbe természetesen az is beletartozik, hogy reális célokat tűzünk ki.
A táblázat nemcsak a szóbelire való bejutás ponthatárait és a felvételhez szükséges pontokat mutatja, hanem sok egyéb adatot is. Így például azt, hogy hány diákot vesznek föl az adott tagozatra, hányan jelentkeztek az adott tagozatra, és közülük hányan jelölték meg azt első helyen, hogy hányadik rangsorszámmal lehetett az elmúlt években bejutni. Ezek közül több adat szintén segíthet az esélylatolgatásban, erről egy másik posztban írunk majd.
Sokan félnek attól, hogy a megjelölt tagozatok közül sehova nem veszik fel a gyermeküket. Ennek a táblázatnak a használatával és az adatok ügyes felhasználásával ez szinte biztosan elkerülhető.
Következő bejegyzésünkben néhány konkrét példával és tippekkel (pl. ekvivalenciapontokkal való számolás, a keresések mentése) segítjük a Sulinavigátor pontszámolójának használatát.
Ha még a felvételi előtt álltok, olvassátok el bejegyzésünket arról, érdemes-e, és ha igen, milyen felvételi előkészítőt érdemes választani.
Ha segítségre van szükségetek a felvételire való felkészülésben, keressétek föl weboldalunkat további információkért.
www.elokeszito.com