Sajnos az alábbi bejegyzésben bemutatott oldal már nem él.
A Sulinavigátor oldalán azonban rengeteg információt tudhattok meg a felvételiről, és a pontszámoló kalkulátor segít az iskolakeresésben és a legjobb döntések meghozatalában. Használatáról egy új bejegyzésben írtunk.
Február közepén minden középiskolába jelentkezőnek le kell adnia a jelentkezési lapokat. Ezt nyolcadik osztályos tanulóknál az általános iskola, hat és nyolc osztályos gimnáziumba jelentkezőknél a szülő egyénileg intézi. Ekkorra mindenki tudja a központi felvételi eredményét és a félévi értesítő jegyeit is.
Most válik igazán izgalmassá a dolog: el kell dönteni, hova adjuk be a jelentkezést, mely iskola vagy iskolák milyen tagozataira. Hova van esélye bejutni a gyermeknek, mi az, amely hajó már biztosan elment, és mi az, ami mentősuli lehet, ha az előrébb rangsoroltak egyikébe sem jut be egy esetlegesen elrontott szóbeli miatt. Ehhez tisztában kell lennünk azzal, milyen eredménnyel hova van esély felvételt nyerni.
A következő linken egy remek táblázatot találunk, aminek segítségével könnyen kalkulálhatunk:
Ebben a posztban segítséget szeretnénk nyújtani a táblázat használatához.
A nyitó oldalon több dolgot is találhatunk, például információkat a felvételi menetéről, statisztikákat az elmúlt évek felvételi eredményeiről; de most nézzük a kalkulátort.
Először is állítsuk be, hogy mely korosztályhoz tartozó adatokat kívánunk látni, illetve hogy az ország mely területén lévő iskolákra vagyunk kíváncsiak. A nyílra kattintva választhatunk.
Ha ezzel megvagyunk, kapunk egy - első pillantásra elég bonyolultnak tűnő - táblázatot.
Először jelöljük be, hogy a felvételiző milyen írásbeli eredményt ért el a központi felvételi vizsgán (az idegen nyelvvel ne foglalkozzunk, az iskolák többségében nincs nyelvi írásbeli), majd a csúszkával állítsuk be, hogy milyen szóbeli százalékra számítunk. Érdemes először 80% körüli eredménnyel számolni.
Beállíthatjuk azt is, hogy konkrétan mely középiskolák eredményeit szeretnénk látni vagy milyen tagozatokat, illetve újra azt, hogy milyen régióban vagy akár kerületben található iskolákat mutasson a kalkulátor. Ha ily módon szűkítjük a keresést, nem fogunk elveszni a rengeteg adat között.
A táblázat az elmúlt három év adatait mutatja, de ha kíváncsiak vagyunk a korábbi felvételi időszakok számaira, akkor be tudjuk állítani ezt is.
Ezután állítsuk be a gyermekünk előző években kapott osztályzatait. Nem feltétlenül szükséges minden tantárgy eredményeit megadni (testnevelés, informatika, ének stb.), csak ha tudjuk, hogy az általunk preferált iskola kimondottan kéri azt. A magatartás és szorgalom jegyek sem számítanak bele a felvételi eredményekbe. Ha ezzel megvagyunk, kattintsunk a "Mutasd" gombra.
Ekkor fogja nekünk megmutatni a táblázat azt, hogy az elmúlt években mely iskolák mely tagozataira jutott volna be ezzel az eredménnyel a gyermekünk.
Lássunk egy példát.
Az alábbi képen látható kalkuláció 37 pontos matematika, 44 pontos magyar nyelvi írásbeli vizsgával és 80%-os szóbeli felvételivel számolt (természetesen az év végi, illetve 8. osztályos félévi érdemjegyek is be lettek állítva). A kalkulátor kiszámolja nekünk, hogy az utóbbi években mely tagozatokra hívták volna be a felvételizőt a szóbeli vizsgára ezzel az eredménnyel, valamint hogy 80%-os szóbelivel bejutott volna-e az adott tagozatra. Pirossal láthatjuk az adott tagozathoz szükséges pontokat (az oszlop tetején "min."), feketével a tanuló pontjait, amelyek kevésnek bizonyultak egy sikeres bejutáshoz, és kékkel, vastagon kiemelve azokat a pontszámokat, amelyekkel bejutott volna a szóbeli vizsgára vagy felvételt nyert volna a tagozatra (az oszlop tetején "kalk."). Így például látható, hogy a beállított eredményekkel az Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium 4 évfolyamos tagozatai közül 2019-ben csak a humán tagozatra lett volna elég ez a pontszám, az Eötvös József Gimnázium esetében még a szóbeli vizsgákra sem jutott volna el a jelentkező. A táblázat azt is megmutatja, hogy idén hány pontja lesz a diáknak a beállított szóbeli eredménnyel.
A táblázat mindig az adott tagozat pontszámítási módszerével számol, így nekünk nem kell azt böngészni az iskolák felvételi tájékoztatóján, hogy egy-egy tagozaton milyen tantárgy eredményeit kérik, vagy mely szorzóval számolnak.
Üres rubrikákat akkor láthatunk, ha az adott tagozat nem indult abban az évben.
Ha a tagozat neve fölé állítjuk az egérmutatót, akkor láthatjuk a tagozatkódot is, majd egy kattintás után az iskola felvételi tájékoztatóját tartalmazó oldal nyílik meg egy külön ablakban.
Nagyon fontos, hogy a kalkulátor természetesen azt nem tudja megmutatni, hogy idén hogyan alakulnak majd a ponthatárok, de abban nagy segítséget nyújt, hogy reálisan tudjunk dönteni. Nem érdemes olyan iskolát választani, ahova az elmúlt években hibátlan (100%-os) szóbelivel is több ponttal a ponthatár alatt maradt volna a jelentkező, de olyat igen, ahol a határérték körül mozog 80-90%-os szóbeli eredménnyel. (A csúszkával nyugodtan változtassuk a szóbeli tervezett eredményét, és rangsoroljuk hátrébb azokat az iskolákat, tagozatokat, ahova gyengébb szóbelivel is felvételt nyerne a jelentkező - nem figyelmen kívül hagyva persze a rengeteg egyéb, sokszor szubjektív szempontot is az iskolaválasztásnál.) Ha így teszünk, fölösleges kudarctól kíméljük meg a gyermekünket, körültekintően tudunk választani, és ebbe természetesen az is beletartozik, hogy reális célokat tűzünk ki.
A táblázat nemcsak a szóbelire való bejutás ponthatárait és a felvételhez szükséges pontokat mutatja, hanem sok egyéb adatot is. Így például azt, hogy hány diákot vesznek föl az adott tagozatra, volt-e valamikor szóbeli vizsga alól mentesség, és ehhez hány pontot kellett elérni, hányan jelentkeztek az adott tagozatra, és közülük hányan jelölték meg azt első helyen, hogy hányadik rangsorszámmal lehetett az elmúlt években bejutni. Ezek közül több adat szintén segíthet az esélylatolgatásban, erről egy másik posztban írunk majd.
Sokan félnek attól, hogy a megjelölt tagozatok közül sehova nem veszik fel a gyermeküket. Ennek a táblázatnak a használatával és az adatok ügyes felhasználásával ez szinte biztosan elkerülhető.
A szóbelire vonatkozó tanácsainkat itt olvashatod.
Olvasd el az iskolaválasztáshoz segítséget adó másik posztunkat is, melyet itt találsz.
Oszd meg, ha tetszett a bejegyzés, vagy úgy gondolod, másoknak is segítségére lehet!
www.elokeszito.com