Mi történik a szóbeli felvételik után?
2020. március 08. írta: Mindent a felvételiről

Mi történik a szóbeli felvételik után?

Március közepén lezárulnak a középiskolákban a szóbeli felvételi vizsgák. Mi történik ezután?

Az iskolák kiadják az ideiglenes felvételi jegyzéket.

Ez azt jelenti, hogy a hozzájuk jelentkezőket az addig nyújtott eredményeik alapján rangsorolják, vagyis pontszámaik alapján sorrendbe teszik a tanulókat. Minden tagozatnál külön megteszik ezt, hiszen lehetséges, hogy más a pontszámítási rendszere az egyes tagozatoknak, vagy más volt a felvételi követelmény. Így aki egy iskolában több tagozatot is megjelölt, több listán is meg kell keresnie magát. Az ideiglenes rangsor kiadásának van egy megadott határideje; egyes iskolák megvárják ezt a határidőt, vannak, akik a szóbelik lezárulta után pár nappal közlik az eredményeket, mások pedig már az utolsó szóbeli vizsga napján megteszik ezt. Érdemes az iskolák honlapjait szóbeli vizsga után gyakran meglátogatni, hogy megtudjuk az eredményt. 

blur-1867402_1920.jpg  Az ideiglenes rangsor tartalma nincs pontosan meghatározva. Lehet, hogy csak a végleges, elért pontszámot tartalmazza, vagy esetleg a szóbelin kapott pontokat is, más iskolák táblázatos formában az egész felvételi eljárás során kapott részletes eredményeket közlik.

De mit mond nekem a rangsorszám?

Az ideiglenes rangsort látva teljesen akkor nyugodhatunk meg, ha gyermekünk az adott tagozaton meghirdetett helyek számával nem nagyobb rangsorszámot kapott. Így ha például egy tagozat 17 fővel indul, és a felvételiző az 1-17. helyek valamelyikét foglalja el, biztos, hogy bejutott az adott tagozatra - feltéve, hogy az előrébb rangsorolt iskolába nem vették föl.

Mi a helyzet akkor, ha a meghirdetett helyek számánál nagyobb rangsorszámmal bír a gyermek?

Ez sem jelenti azt feltétlenül, hogy nem fog erre a helyre bejutni. Az is elképzelhető, hogy a 45. helyet kapta, mégis itt tanulhat szeptembertől. Hogyan lehetséges ez? Minden iskola minden jelentkezőt rangsorol (kivéve persze azokat, akik nem jutottak el a szóbeliig, eljutottak, de nem mentek el, vagy akit elutasítottak más okok, például nagyon alacsony szóbeli pontszám miatt). Azokat is rangsorolják, akik inkább más tagozatot vagy iskolát választanának. Ugyanis egy iskola sem tudja, hogy a hozzájuk jelentkező őket hányadik helyen jelölte meg, ők csak közreadják a rangsort. Ha egy felvételiző a rangsorban a 45., és 17 fővel indul a tagozat, lehetséges, hogy 28-an vagy többen más tagozatra vagy iskolába jobban szeretnének menni, és őket föl is veszik oda. Így a 45. helyen lévő máris előrébb kerül a 17. vagy akár jobb rangsorszámú helyre, és bekerül erre a tagozatra. Ebben az esetben biztosat csak hetekkel később lehet majd tudni.

Honnan tudjam, hogy a kapott rangsorszámnak örüljek-e vagy sem?

Az Oktatási Hivatal az elmúlt két év középiskolai statisztikáit közzéteszi, és itt megnézhető, hogy hány diákot vesznek föl egy adott tagozatra, és hogy utolsóként milyen rangsorszámmal lehetett bejutni. A köznevelési intézménykeresőt itt találjátok. Ha megvan a keresett iskola, görgessetek lejjebb, és megtaláljátok az elmúlt évek statisztikáit.

A Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium elmúlt évi számai például így néznek ki:

screenshot_19.png

Látható, hogy a két 4 évfolyamos, 32 fővel induló osztályba a 49. és a 62. helyen lévő diák is bejutott. A hat évfolyamos speciális matematika tagozatnál többen szerették volna mindenképpen ezt a tagozatot ebben az iskolában (vagy gondolták meg magukat, és nem váltottak iskolát 8. osztály után), hiszen itt a meghirdetett 28 helyre a 37. rangsorszámú diák már nem jutott be.

Ha több év számait szeretnétek látni, akkor a Középiskolai felvételi portálon megtalálhatjátok ezeket. Arról, hogy ez az oldal milyen segítséget tud nyújtani az iskolakeresésben, tagozatválasztásban, abban, hogy hova kerülhet be jó eséllyel valaki, itt írtunk.

És ha meggondoltam magamat?

Előfordul, hogy valaki bármilyen okból, például rossz szóbeli tapasztalat alapján, vagy ellenkezőleg, éppen azért, mert különösen jól érezte magát egy iskola szóbeli felvételijén, illetve bármilyen negatív vagy pozitív benyomást követően úgy gondolja, módosítani szeretne a megjelölt iskolák vagy tagozatok sorrendjén. Mert azt nagyon fontos tudni, hogy a jelentkezés sorrendjét nézik a felvételről való döntés során. Abban az iskolában kell megkezdeni a  tanulmányokat ősszel, amelyiket előrébb rangsorolta a felvételiző, és föl is vették oda. Ha több helyre is fölvennék, akkor is az előbbre rangsorolt iskolába kell beiratkoznia, nem gondolhatja meg magát később a szülő vagy a diák. 

A módosítás ideje mindig az ideiglenes rangsor megjelentetésének határideje után néhány nappal történik, idén (a 2020/2021-es tanévre való jelentkezéskor) ez március 19-20. A 8. osztályosoknak az általános iskola intézi, a 6 és 8 évfolyamos iskolákba jelentkezők módosítását a szülő végzi el a KIFIR felületen. 

Mikor módosítsak a választott tagozatok, iskolák sorrendjén?

Vannak iskolák, akik azt mondják a náluk jól teljesítő diákoknak, hogy jelöljék őket első helyen, így biztos bejutnak. Sokan, akik nem ismerik a felvételi rendszert alaposan, megteszik ezt az utólagos módosítást, noha nem is ez az iskola vagy tagozat az álmuk. Nagyon fontos tehát, hogy mindenképpen az az iskola maradjon az első helyen, amelyik a leginkább vágyott hely, és a többi is természetesen abban a sorrendben következzen, amit a diák a legjobban szeretne. Még akkor is, ha esélytelennek tűnik a bejutás. Ellenkező esetben előfordulhat, hogy valaki lejjebb rangsorolja a kedvenc iskoláját, mondván, úgyis reménytelen az ideiglenes rangsorban elfoglalt helye alapján, később viszont kiderül, hogy a megszerzett pontjai ide is elegendők lettek volna, tehát a kapott sorszámával bejutott volna mégis. Ez pedig óriási csalódás! (Van, amikor tényleg biztos az elutasítás a kapott rangsor alapján, ilyenkor is fölösleges módosítani, hiszen automatikusan a következő tagozatot fogják nézni a sorban.)

Csak akkor módosítsunk a megjelölt iskolák, tagozatok sorrendjén, ha változtak egyéni preferenciáink!

Ha minden bizonytalan, mikor tudom meg, hogy fölvettek-e?

Oktatási Hivatal Köznevelési Információs Rendszerek Osztálya, vagyis a győri felvételi központ április közepéig küldi meg az egyeztetett felvételi jegyzéket az iskoláknak. A közoktatási intézmények is csak ekkor tudják meg, hogy mely tanulók hányadik helyen jelentkeztek hozzájuk, hova rangsorolták őket a diákok, és így kiket vehetnek föl. Ekkor az iskola kiteszi a honlapjára a felvett tanulók listáját, illetve levélben, e-mailben is értesíti a szülőt. Az idei középfokú beiskolázási időszakban április 23. az ideiglenes jegyzék megküldésének határideje, a szülőt pedig legkésőbb április 30-ig értesíteni kell. Aki még izgul, mert a ransgorszáma alapján (amit legkésőbb március 16-ig megtudott) még nem biztos a felvételében, az április 23-án mindenképpen nézzen rá az iskola honlapjára.

Csak a felvételről küldenek értesítést?

Nem, az iskolák a felvételről és az elutasításról szóló határozatot is ki kell, hogy küldjék. Természetesen mindenkit csak egy iskolába vesznek föl, így az összes többiből is megkapja az elutasítást jelző határozatot. 

Mi van, ha sehova nem vettek föl?

Előfordulhat, hogy valakit mindenhonnan elutasítanak. Hogy ilyenkor mi a teendő, arról későbbi posztunkban írunk. Elöljáróban annyit, hogy ilyenkor sem kell megijedni, mert a rendkívüli felvételi eljárás (pótfelvételi) során mindenki talál magának iskolát.

A szóbelire vonatkozó tanácsainkat itt olvashatod.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg másokkal is!

 

www.elokeszito.com

gk_logo_inverz.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://mindentafelvetelirol.blog.hu/api/trackback/id/tr415509654

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása