A középiskolai felvételi egyik legfontosabb állomása a központi felvételi megírása. Posztunkban az ezzel kapcsolatos leggyakoribb kérdéseket gyűjtöttük össze, mely elsősorban azoknak szól, akik már eldöntöték, hogy megírják a felvételit, és jelentkeztek is a vizsgára.
1. Mikor van a központi írásbeli vizsga?
Mindig január harmadik vagy negyedik szombatján. A pontos időpontokat minden év őszén az Oktatási Hivatal közli. 2024-ben a vizsga időpontja január 20.
2. Mikor kezdődik a vizsga?
10 órakor.
3. Mikorra kell érkezni?
Az érkezés pontos idejét mindig az az iskola közli, ahol a felvételit megírja a diák. Elsősorban az iskola weboldalán kell tájékozódni, de természetesen e-mailben, telefonon is lehet érdeklődni. Arra számítani kell, hogy legkésőbb 9:30 körül meg kell érkezni.
4. Honnan fogom tudni, hogy pontosan hova kell menni?
A középiskolák egy része a honlapján közli a vizsga előtt néhány nappal a terembeosztást. Ha nem, akkor a megérkezéskor a bejáratnál kapsz eligazítást.
5. Mi történik érkezés után és a vizsga előtt?
A teremben egy asztalnál egy diák foglal helyet. Ellenőrzik a személyazonosságot (diákigazolványt vagy személyi igazolványt kell vinni), és elmondják a legfontosabb tudnivalókat. Mobiltelefon és okosóra nem lehet a diáknál, ezt általában ki kell tenni egy asztalra.
6. Mit kell magammal vinnem?
Személyazonosság igazolására alkalmas fényképes igazolványt, több feketén vagy kéken fogó tollat (olyat, ami nem folyik), ceruzát, esetleg innivalót. Érdemes órát is vinni, mert nem biztos, hogy a tanteremben lesz óra kitéve. Lehet használni vonalzót, körzőt, szögmérőt.
7. Milyen ruhában menjek?
Nem kell ünneplő öltözet, olyan ruhában menj, amiben kényelmesen, jól érzed magadat.
8. A matematika feladatlap kitöltéséhez lehet használni számológépet?
Nem, kivéve azoknak, akik ezt szakértői vélemény alapján korábban kérvényezték.
9. Lehet használni radírt, radírozható tollat, hibajavítót, szövegkiemelőt?
Nem, egyiket sem.
10. Melyik tantárgy feladatlapjával kezdődik a felvételi vizsga?
10 órakor kezdődik a magyar nyelv felvételi, 11 órakor a matematika.
11. Milyen hosszú a vizsga?
45 perc van mindkét feladat kitöltésére, köztük 15 perces szünettel.
12. Honnan fogom tudni, hogy mennyi időm van még?
A felügyelő tanárnak nem feladata, hogy a hátralévő időt közölje (ez sokaknak zavaró lenne), ezért érdemes saját órát vinni (nem telefont).
13. Van szünet?
Igen, a magyar nyelv és a matematika írásbeli között 15 perc szünet van, amikor ki lehet menni a teremből. Érdemes kihasználni ezt a néhány percet, hogy kicsit mozogj, igyál pár kortyot, elmenj a mosdóba.
14. Ki lehet menni a vizsga közben?
Igen, ki lehet menni, a folyosón felügyeletet teljesítő tanár segítségét kell kérni, ha esetleg mosdóba kell menned. Ha nem muszáj, akkor nem érdemes kimenni, mert a feladat kitöltésére rendelkezésre álló idő így is elég kevés.
15. Engedik, hogy 45 percnél tovább írjam a feladatot, ha még nem tudtam befejezni?
Sajnos nem. Így igazságos, mindenki ugyanazokkal a feltételekkel vesz részt a vizsgán. Azok írhatják tovább, akik szakértői vélemény alapján kaptak időhosszabbítást. Ezek a tanulók többnyire másik teremben írják a felvételi vizsgát, hogy ne zavarják egymást azokkal, akiknek 2x45 perc a vizsgájuk.
16. Mi a teendő, ha megbetegedtem, és nem tudok elmenni a központi felvételi vizsgára?
Nincs semmi gond, ezt jelezni kell az iskola felé, ahol az írásbelit megírtad volna. Mindig van egy hivatalosan kijelölt pótnap (egy hétköznap délután), amikor meg lehet írni a vizsgát. Nagyon fontos azonban, hogy orvosi igazolással lehet csak halasztást kérni!
17. Mikor láthatom a javítási útmutatót, és hol találom meg?
Az Oktatási Hivatal a vizsga napján délután 13 óra körül teszi ki honlapjára a feladatok megoldási-javítási útmutatóit, a "javítókulcsot". Itt találjátok.
18. Érdemes megnézni a javítási útmutatót?
Igen, érdemes. Nem elsősorban azért, hogy megtudd, hány pontot értél el, hiszen a feladatlapokat szaktanárok javítják, ők olyan javítási metódusokat ismernek és alkalmaznak, amit egy laikus, egy diák, egy szülő nem biztos, hogy alkalmazni tud. Így lehet, hogy több pontot számolsz magadnak, és később csalódni fogsz, vagy fordítva: elkeseredsz az általad gondolt gyenge eredmény miatt, és fölöslegesen aggódsz, míg a pontszámodat meg nem tudod. A kijavított feladatlapok megtekintésére viszont érdemes úgy érkezni, hogy a javítási útmutatóval nagyrészt tisztában vagyunk, hiszen akár már a megtekintés időpontjában észrevételt lehet tenni.
19. Mikor fogom megtudni, hány pontom lett?
Az iskolák meghatározott határidőig (2024-ben ez február 9.) kötelesek tájékoztatni a tanulókat az eredményekről. Van olyan intézmény, amely az írásbelit követően 1-2 napon belül tájékoztatást ad, más csak később, akár a határidő utolsó napján. Arról, hogy mikor lesz az úgynevezett betekintés, az iskolák tájékoztatják a diákokat és a szülőket. Az ősszel megjelent felvételi tájékoztató is tartalmazza, de az aktuális felvételi hírek között is szerepelni szokott az iskolák honlapján. Sok iskola az írásbeli vizsgán a diákokat írásban is tájékoztatja a felvételi feladatlapok megtekintésének időpontjáról.
20. Tényleg ezen az egy napon múlik a jövőm?
Semmiképpen. Fontos nap, hiszen az egyik első komoly vizsga ez egy diák életében, és eredménye nagy mértékben beleszámít a felvételi összpontszámába. Egy kevésbé jól sikerült írásbeli után a szóbelin azonban még lehet szépíteni. Ha nincs szóbeli, vagy ha ott sem sikerül a javítás, ha nem sikerül a vágyott iskolába, tagozatra bekerülni, nincs vége a világnak. A csalódás - bármennyire közhelyesen hangzik is - megerősíti az embert, új utakat nyit, új lehetőségeket tár föl. Egy rosszul sikerült írásebeli után nem érdemes hátratekinteni, a "mi lett volna, ha" kérdést föltenni, hanem arra kell törekedni, hogy az adott helyzetből a lehető legjobbat hozzuk ki.
Olvassátok el más bejegyzéseinket is, így például a pontszámítási módszerekről vagy a szóbeli vizsgáról írtakat!
Ha segítségre van szükségetek a felvételire való felkészülésben, keressétek föl weboldalunkat további információkért.
www.elokeszito.com